"W szponach" to tytuł wystawy fotograficznej, którą można zobaczyć w naszej Bibliotece w galerii "Przy książkach". Ekspozycja ta przedstawia kilkadziesiąt fotografii ptaków z naszego najbliższego otoczenia. Autorem zdjęć wystawy jest Marian Miełek, artysta-fotografik a zarazem mieszkaniec naszej gminy.

Marian Miełek: Nadszedł kiedyś taki dzień w którym zostałem emerytem. Pomyślałem wtedy – nareszcie będę miał tyle wolnego czasu by móc fotografować ptaki – i tak się też stało. Minęło od tego dnia już parę lat. W czasie tym wiele się nauczyłem o fotografowaniu ptaków w ich naturalnym środowisku, co zaowocowało już drugim projektem fotograficznym o tej tematyce. Przypomnę – pierwszy projekt zatytułowany „Mój święty spokój – ptaki” był swoistym przekrojem mojej ptasiej fotografii w pierwszych dwóch latach zmagania się z tym tematem.
Drugi projekt „W szponach” poświęcony jest ptakom drapieżnym tzw. szponiastym – ich zachowaniu, rywalizacji w zdobywaniu pokarmu, majestatu lotu, dumy, sprytu i mądrości. Niełatwo było zapolować – z obiektywem oczywiście – na myśliwego, ale warto było. To co mogłem oglądać przez wizjer aparatu i sfotografować, przekroczyło moje wyobrażenie. A że nie każdemu człowiekowi jest dane oglądać takie sceny, pragnę podzielić się częścią wrażeń ze wszystkimi którzy zechcieli obejrzeć fotografie zaprezentowane na tej wystawie.
Na prezentowanych zdjęciach nie ma egzotycznych, o dziwnie brzmiących nazwach ptaków, fotografowanych gdzieś w dzikich zakątkach świata, lecz nasze rodzime, sfotografowane w nielicznych ostojach dzikiej przyrody w samym centrum przemysłowego Śląska.

 

Wystawę można zwiedzać do 30.06.2018 r. w godzinach pracy Biblioteki.
Serdecznie zapraszamy!!!