Do końca stycznia 2019r. w bibliotecznej galerii „Przy książkach” można podziwiać wystawę pt. „Czarne wspomnienia” Mariana Miełka.

 

Tak autor fotografii pisze na temat swoich prac:
„Lata 60 XX wieku, czasy mojego dzieciństwa – Śląsk – czarne, brudne sylwetki zabudowań przemysłowych, dymiące kominy i kopalniane hałdy ukazywały się moim oczom za każdym razem, kiedy wychodziłem poza moje osiedle. Budziło to we mnie przerażenie a jednocześnie zaciekawienie. Jako kilkuletni chłopiec nie wiedziałem co to jest i dlaczego jest. Taki obraz Śląska brudnego, czarnego, dymiącego a zarazem tajemniczego został w mojej podświadomości do dnia dzisiejszego i jest moją inspiracją twórczą, może dlatego fotografia industrialna i krajobraz przemysłowy jest głównym motywem moich fotografii.
Dziś po kilkudziesięciu latach spróbowałem w projekcie „Czarne wspomnienia” odtworzyć obrazy, które zostały w mojej głowie, pomimo zmian jakie dokonały się przez te lata w otaczającym nas krajobrazie. Zniknęła większość dymiących hałd, kominy jakby mniej kopciły, powietrze czystsze. Myślę, że przez zastosowanie odpowiednich technik fotograficznych i wykorzystanie specyficznego światła udało mi się pokazać scenerię z tamtych lat”.