Nasza Biblioteka otrzymała wyróżnienie w pierwszej edycji Biblioteka Przyjazna Dzieciom
Pierwsza edycja akcji Biblioteka Przyjazna Dzieciom dobiegła końca.
Akcja #bibliotekaprzyjaznadzieciom prócz jasnej idei promocji czytelnictwa i instytucji ją wspierających, zwracała uwagę na ogromny potencjał bibliotek – tych małych, np. wiejskich, które niejednokrotnie są, poza szkołą, jedyną formą rozwoju młodego człowieka, ale i tych dużych, często funkcjonujących w szeroko rozumianej kulturze i edukacji miast, województw, a nawet w skali ogólnopolskiej.
Wspólne zaangażowanie czytelników bibliotek, wydawnictw, instytucji kultury i polskich artystów zaowocowało stworzeniem mapy aż 171 bibliotek!
By ułatwić znalezienie bibliotek, które aktywnie promują ideę czytelnictwa wśród najmłodszych, młodszych i starszych czytelników, Przystanek Rodzinka stworzył mapę takich bibliotek. Dodatkowo powstała lista bibliotek z linkami do ich stron internetowych bibliotek i profili na Facebooku. Z mapą i listą można zapoznać się na blogu - https://przystanekrodzinka.pl/biblioteka-przyjazna-dzieciom/
Biblioteka Przyjazna Dzieciom rekomendowana przez społeczność Przystanku Rodzinka m.in. posiada aktualizowany repertuar książek dla dzieci, promuje inicjatywę aktywnej lektury z dzieckiem, dysponuje kącikiem do czytania i zabawy, organizuje zajęcia i spotkania, w których książka i autorzy są ich bohaterami, stwarza przestrzeń przyjazną do spotkań ludzi zaangażowanych w czytelnictwo z dziećmi i młodymi ludźmi, popularyzuje czytanie jako sposób wychowania i spędzania czasu z dzieckiem oraz i inicjatywę aktywnej lektury.
„Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem zarówno czytelników bibliotek, głównie rodziców, jak i bibliotekarzy, których praca została w akcji zauważona i doceniona” – podsumowuje Maria Rybak, autorka bloga Przystanek Rodzinka.
Spośród komentujących i zgłaszających do akcji biblioteki wybrano pięć osób, do których powędrowały paczki z książkami dla dzieci od wydawnictw wspierających akcję.
Przystanek Rodzinka to blog parentingowy tworzony przez Marię Rybak - oligofrenopedagog, logopedę i polonistkę, która wraz z mężem i synami pokazują internautom, jak harmonijnie wspierać rozwój dzieci poprzez zabawę, podróże i ciekawą lekturę.
Organizatorzy planują regularne wznowienia akcji mające na celu aktywizację i zachęcenie do odwiedzin bibliotek z dziećmi, a przy tym promocję czytania z dziećmi od najmłodszych lat.

Wyróżnienie Biblioteka Przyjazna Dzieciom

2023 © Biblioteka Publiczna w Marklowicach

Joomla Templates by Joomla-Monster.com